We are a leading Manufacturer of monorail underslung crane 3 ton with low head room and crane supporting structures from Pune, India.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Load Capacity | 5-10 ton, 1-5 ton |
| Capacity | 1,2,3,5 Ton |
| Track Type | I Beam |
| Curvature | Straight |
| Mounting Type | Column Mounted |
| Type | Single Girder |
| Power Source | Electric |
| Span | 0-20 feet,20-40 feet |
| Hoist Travelling Speed | 10-15 m/min, 0-5 m/min, 5-10 m/min |
| Lifting Height | 4 m |
| Control Type | Pendant |
| Brand | Super Crane Industries |
₹ 1000000 / Unit Get Latest Price
| Structure Type | Industrial Shed |
| Material Grade | Mild Steel |
| Built Type | Modular |
| Material | MS |
| Usage | Industrial |
| Surface Finish | Painted |
| Application | Automobile Industry |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Roof Sheet Thickness | 0.80 mm |
| Sheet Material | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
John Daniel (CEO)
Super Crane Industries
Unit 2, J Block, EL-59, M.I.D.C
Pune - 411026, Maharashtra, India