Our range of products include crane hook assembly, 10 ton 4 fall hook assembly, 6 ton & 3 ton single girder eot crane, double girder eot crane, single girder eot crane 5 ton and single girder crane 3 ton crane.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Hook Type | Shank Hook |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 5 ton |
| Material Grade | Forged Alloy Steel |
| Hook Opening | 100 mm |
| Safety Latch | With Latch |
| Standard | IS 3815 |
| Usage | Hoist, EOT Crane |
| Hook Suspension | Plate Type |
| Usage/Application | Industrial |
| Safety Factor | 4:1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Product Type | Hook assembly |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Hook Type | Single Hook |
| Capacity | 10 ton |
| Material Grade | Forged Alloy Steel |
| Hook Opening | 100 mm |
| Safety Latch | With Latch |
| Standard | IS 3815 |
| Safe Working Load | 10000 Kgs |
| Usage | EOT Crane, Hoist |
| Hook Suspension | Shank Type |
| Safety Factor | 4:1 |
| Use | Industrial |
| Material | Steel |
| Product Type | Crane Rail |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Lifting Capacity | 5-10 ton |
| Lift Height | 6 m |
| Span | 10-20 m |
| Girder Type | Single |
| Hoist Speed | 4 m/min |
| Crane Type | Single Girder EOT Crane |
| Duty Class | II |
| Travel Speed | 10-15 m/min |
| Model Name/Number | ME604MD, ME304MD |
| Lifting Speed | 3.5 mtr/min |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Variable Speed |
| Brand | Super Crane Industries |
| Motor | Bharat Bijlee |
| Power Supply | Electric |
| Phase | 3phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Height | 6mtrs |
| Color | Yellow |
| Beam | Box Girder |
| Capacity | 7.5 ton |
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 ton |
| Span | 20 m |
| Span Length | 20 Meter |
| Lift Height | 12 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Long Travel VFD, Variable Speed, Cross Travel VFD |
| Load Capacity | >40 ton |
E.O.T Cranes offered by us are designed using advanced technologies and find extensive usage in loading, unloading and handling of materials in various industries for steel plants. Our range of E.O.T Cranes are durable, simple to operate and requires less maintenance. We can develop these cranes as per the specifications of our customers.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Span | 10-20 m |
| Capacity | 5 ton |
| Crane Capacity | 5–10 ton |
| Lift Height | 6 m |
| Girder Type | Single |
| Duty Class | Class II |
| Material | Fabricated Box |
| Flange Width | 400 mm |
| Hoist Speed | 5 m/min |
| Girder Height | 800 mm |
| Crane Type | Single Girder EOT Crane |
| Travel Speed | 10-15 m/min |
| Max Load Capacity | 1-5 ton |
| Lifting Speed | 3.5 M/Min |
| Finish | Enamel Paint |
| Design Standard | IS 807 |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Camber | With Camber |
| Features | Variable Speed |
| Brand | Super Crane Industries |
| Load Capacity | >40 ton |
Technical Specifications
₹ 9500000 / Piece Get Latest Price
| Span | 30-40 m, 1-10 m, >40 m, 10-20 m, 20-30 m |
| Span Length | 10 Meter |
| Lift Height | 50 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Max Height | 0-20 feet, 20-40 feet, 60-80 feet, 40-60 feet, 80-100 feet |
| Power Source | Electric |
| Hoist Travelling Speed | 0-5 m/min, 5-10 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Color | Yellow |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Variable Speed, Cross Travel VFD, Long Travel VFD |
| Load Capacity | 10 Ton |
| Capacity | 50 Ton |
₹ 1350000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 5-10 ton |
| Span | 20 m |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Height | 6 Meter |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 4 m/min |
| Max Height | 20-40 feet |
| Power Source | Electric |
| Span Length | 10 Meter |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Variable Speed |
| Load Capacity | 5 Ton |
John Daniel (CEO)
Super Crane Industries
Unit 2, J Block, EL-59, M.I.D.C
Pune - 411026, Maharashtra, India