Manufacturer of a wide range of products which include 7 ton eot goliath crane.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 7.5 ton |
| Span | 12 m |
| Lift Height | 6 m |
| Girder Type | Single |
| Duty Class | Class II |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Type | Goliath Crane |
| Power Source | Electric |
| Max Load Capacity | 5-10 ton |
| Travel Speed | 10-15 m/min |
| Lifting Speed | 3.5 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant |
| Features | Variable Speed, Outdoor Duty, Cross Travel VFD |
| Brand | Super Crane Industries |
| Beam | High Beam |
Minimum order quantity: 1 Piece
7 Ton Single Girder Goliath Crane.
Product shows Electric Goliath Crane with 7 Ton Capacity running on ground and capable of lifting Jobs of 7 MT, Mostly used in Industries and dockyards.
John Daniel (CEO)
Super Crane Industries
Unit 2, J Block, EL-59, M.I.D.C
Pune - 411026, Maharashtra, India