Offering you a complete choice of products which include 15 ton dg eot crane, fifty (50)ton double girder eot crane, 15 ton crab assembly, double girder eot crane and single girder eot cranes.
₹ 4000000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton |
| Maximum Lifting Capacity | 15 Ton |
| Crane Type | Double Girder |
| Span | 10-20 m |
| Product Type | Double Girder |
| Usage/Application | Industrial |
| Girder Type | Double |
| Power Source | Electric |
| Height of Lift | As per Shed design |
| Control Type | Pendant |
| Brand | Super Crane Industries |
| Duty Class | II |
| Load Capacity | 10-20 ton |
| Hoist Travelling Speed | 5-10 m/min |
| Travel Speed | 10-15 m/min |
| Model Name/Number | Double Girder EOT Crane |
| Lifting Speed | 3.5mtr/min |
| Design | German |
| Power Supply | AC |
| Crane Control | Seimens make |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 415 |
| Max. Lifting Height | 15 |
| Features | All 3 way smooth operation via VFD |
| Max Height | 8 mtrs |
| Color | Golden yellow |
| Material | Mild Steel |
| Beam | Box tupe |
₹ 9500000 / Piece Get Latest Price
| Span | 30-40 m |
| Lift Height | 9 m |
| Capacity | 50 Ton |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Type | Double Girder Crane |
| Duty Class | heavy duty |
| Power Source | Electric |
| Girder Type | Double Girder |
| Lifting Speed | 20M/min |
| Hoist Travelling Speed | 5-10 m/min |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Brand | Super Crane Industries |
| Voltage | 415 V |
| Max. Lifting Height | 8-12 M |
| Usage/Application | Heavy machinery lifting |
| Features | Drag chain for CT |
| Material | MS |
| Beam | Box Type |
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Crab Type | Double Girder |
| Hoist Type | Wire Rope |
| Load Capacity | 15000Kgs |
| Mounting Type | Trolley |
| Travel Speed | 10 m/min |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Duty Class | M5 |
| Trolley Option | With Trolley |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Heavy |
| Control Type | Pendant |
| Color | Yellow/Grey |
| Trolley Type | Electric |
| Material | MS |
| Girder Center Distance | 2 m |
| Power | Electric |
| Brand | Super Crane Industries |
| Model Name/Number | 15 Ton DG Crane Crab |
| Hoisting Speed | 4 M/min |
| No Of Falls Construction | 8, 6X36 |
| Chain Length | 6-8 m |
| Country of Origin | Made in India |
15 Ton Crab Assembly for DG EOT Cranes
₹ 9500000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 50 ton |
| Load Capacity | 50 Ton |
| Span | 15 m |
| Span Length | 30 Meter |
| Lift Height | 9 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Type | Double Girder, Single Girder |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Cross Travel VFD, Long Travel VFD, Variable Speed |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 ton |
| Span | 25 m |
| Lift Height | 6 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 4 m/min |
| Place of Application | Out-Door, Indoor |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Span Length | 20 Meter |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Variable Speed |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
John Daniel (CEO)
Super Crane Industries
Unit 2, J Block, EL-59, M.I.D.C
Pune - 411026, Maharashtra, India