Offering you a complete choice of products which include 15 ton dg eot crane.
₹ 3500000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 15 ton |
| Maximum Lifting Capacity | 15 Ton |
| Lift Height | 9 m |
| Span | 10-20 m |
| Girder Type | Double |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Double Girder |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Type | Double Girder EOT Crane |
| Duty Class | Class ll |
| Load Capacity | 10-20 ton |
| Travel Speed | 10-15 m/min |
| Lifting Speed | 3.5 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant |
| Features | Variable Speed |
| Brand | Super Crane Industries |
John Daniel (CEO)
Super Crane Industries
Unit 2, J Block, EL-59, M.I.D.C
Pune - 411026, Maharashtra, India