Leading Manufacturer of material lift elevators and lifting equipment elevators from Pune.
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Elevator Type | Goods Lift |
| Load Capacity | 3000 kg |
| Drive Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Travel Height | As per Customer design |
| Structure | MS |
| Body Material | Steel |
| Mounting | Free Standing |
| Control Type | Push Button |
| Phase | Three Phase |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Application Industries | Distribution Centers |
| Application | Factory |
We are engaged in manufacture and supply of wide array of Industrial Elevators including Material Lift Elevators that offer high efficiency and safety. It has optimum cabin height and has chequered plates for floors to offer sturdy platform for seamless movement of goods. These are provided with remarkable safety features such as over hoisting or over-lowering switch and hoist control switch and all floor doors feature limit switch.
Features:
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Ton |
| Load Capacity | 5000 kg |
| Drive Type | Rope Hoist |
| Cage Type | MS Cage |
| Lifting Height | 20 m |
| Door Type | Collapsible |
| Application Industries | Distribution Centers |
| Material | Stainless Steel |
| Usage Area | Factory |
| Control Type | Push Button |
| Entry Type | Single Entry |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Our organization is offering a precision engineered range of Lifting Equipment Elevators for various material handling requirements across diverse industries such as engineering and forging. Our range of Lifting Equipment Elevators has large loading capacity combined with high speed and smooth running operation.We offer our range in both standard as well as customized specifications and at industry leading prices.
Features:
John Daniel (CEO)
Super Crane Industries
Unit 2, J Block, EL-59, M.I.D.C
Pune - 411026, Maharashtra, India