Our range of products include material lifting cranes, industrial floor eot cranes, double girder goliath crane, pillar mounted jib crane, single girder eot cranes and ceiling monorail crane.
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 50 |
| Lift Height | 12 m |
| Crane Type | EOT Crane |
| Power Source | Hydraulic, Electric |
| Lifting Height | 12 Meter |
| Duty Class | Heavy Duty |
| Mounting | Rail Mounted |
| Max Height | 20-40 feet, 40-60 feet, 0-20 feet, 60-80 feet, 80-100 feet |
| Phase | Three Phase |
| Lift Speed | 4 m/min |
| Control Type | Pendant |
| Brand | Other Brand |
| Usage/Application | Industrial |
| Condition | New |
| Usage | Material Handling |
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | EOT Crane |
| Load Capacity | 20 Ton |
| Span | 20 m |
| Power Source | Hydraulic, Electric |
| Lift Height | 10 m |
| Duty Class | Heavy Duty |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Pendant + Remote |
| Brand | Other Brand |
| Crane Class | Double Girder |
| Material | Alloy steel |
| Application | Industrial |
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 10 Ton |
| Lift Height | 6 m |
| Span | 20-30 m |
| Span Length | 25 m |
| Crane Class | Class II (M2) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Box Girder |
| Power Source | Electric |
| Max Height | 20-40 feet |
| Travel Speed | 15 m/min |
| Hoisting Speed | 3 m/min |
| Control Type | Pendant + Remote |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Capacity | 2 Ton |
| Slew Angle | 180 Deg |
| Hoist Type | Electric |
| Crane Class | Class II |
| Max Height | 0-20 feet |
| Material | MS |
| Usage/Application | Outdoor |
| Power Supply | 415V 3Ph |
| Power Source | Electric |
| Control Type | Pendant |
| Condition | New |
| Jib Arm Length | 3 m |
| Pillar Height | 4 m |
Our company is engaged in fabricating a wide range of Jib Cranes, which is available in various sizes and capacities. Jib Cranes offered by us feature a 360 / 180 degree rotation and are made out of super strength steel construction ensuring longer working life.
Features:
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10-15 ton, 0-5 ton, 5-10 ton |
| Lift Height | 9 m |
| Span | 10-20 m, 30-40 m, 20-30 m, 1-10 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 4 m/min |
| Max Height | 20-40 feet, 40-60 feet, 0-20 feet, 80-100 feet, 60-80 feet |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Span Length | 10 Meter |
| Power Source | Electric |
| Hoist Travelling Speed | 0-5 m/min, 5-10 m/min |
| Color | Yellow |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Cross Travel VFD, Long Travel VFD, Variable Speed |
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | Ceiling Monorail Crane |
| Track Length | 20 m |
| Load Capacity | 1 Ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Track Type | I Beam |
| Curvature | Straight |
| Mounting Type | Column Mounted |
| Max Height | 0-20 feet |
| Power Source | Electric |
| Span | 1-10 m |
| Travel Speed | 15 m/min |
| Control System | Electrical |
| Lifting Height | 5 m |
| Control Type | Pendant |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Track Length | 20 m |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Track Type | I Beam |
| Curvature | Straight + Curved |
| Mounting Type | Column Mounted |
| Max Height | 0-20 feet |
| Power Source | Electric |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Lifting Height | 6 m |
| Control Type | Pendant |
| Application | Industrial |
| Condition | New |
₹ 2500000 / Unit Get Latest Price
| Crane Type | Underslung |
| Load Capacity | 5 Ton |
| Span | 10 m |
| Product Type | Single Girder |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Duty Class | Class II |
| Lifting Height | 6 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Hoist Travelling Speed | 10-15 m/min, 15-20 m/min |
| Travel Speed | 16 m/min |
| Control Type | Pendant + Remote |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Owing to our vast experience in this domain, we are engaged in serving our clients with superior quality Underslung Cranes. These cranes are offered with capacity ranging depend on customer requirement. Procure from the reliable vendors of the market, these cranes are manufactured by them keeping in mind the set industry standards and norms.
Features:
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 t |
| Maximum Lifting Capacity | 0-5 ton |
| Crane Type | Single Girder |
| Span | 20 m |
| Lift Height | 8 m |
| Product Type | Single Girder |
| Boom Length | 10 m |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Yellow |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Crane Speed | 15 m/min |
| Control | Pendant + remote, Pendant, Remote |
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Max Lifting Capacity | 12 Ton |
| Load Capacity | 20 ton |
| Span | 20 m |
| Crane Type | Double Girder EOT Crane |
| Lift Height | 10 m |
| Duty Class | Heavy Duty |
| Power Source | Electric |
| Color | Yellow, Any |
| Max Travel Speed | 20 M/min |
| Model Name/Number | Super Crane Industries |
| Phase | Three Phase |
| Max Height | 0-20 feet |
| Control Type | Pendant + Remote |
| Brand | Other Brand |
| Crane Class | Double Girder |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500000 / Piece Get Latest Price
| Span | 20-30 m |
| Load Capacity | 15 Ton |
| Lift Height | 12 m |
| Girder Type | Double |
| Crane Class | Class II (M2) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Brand | Super Crane Industries |
| Max Load Capacity | 40 Ton |
| Travel Speed | 10-15 m/min |
| Power Source | Electric |
| Loading Capacity | 40 Ton |
| Max Travel Speed | 15 M/min |
| Lifting Speed | 10 M/Min |
| Power Supply | 415 V 3 Ph 50 Hz |
| Capacity | >25 ton |
| Hoisting Speed | 3 m/min |
| Country of Origin | Made in India |
| Crane Type | Goliath Crane |
| Voltage | 415 V |
| Material | MS |
| Beam | Box Type |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5-10 ton |
| Span Length | 15 Meter |
| Lift Height | 12 m |
| Span | 20-30 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Height Of Lift | 2-4, 6-8, >10, 8-10, 4-6, 0-2 |
| Product Type | Crab Assembly |
| Brand | Super Crane Industries |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Material Lifting |
| Frame Material | MS |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Material | MS |
| Features | Cross Travel VFD, Long Travel VFD, Variable Speed |
| Operating Voltage | 415 V |
| Warranty | 1 Year |
| Hoist Travelling Speed | 5-10 m/min |
| Capacity | 10 ton |
| Weight | 1 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Crab |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Make/Brand | Super Crane Industry |
| Brand | Super Crane Industries |
| Weight | 1.5 Ton approx |
Minimum order quantity: 1 Piece
Crab unit for Double Girder Crane. Our vast range encompasses E.O.T Cranes, H.O.T Cranes, Electric Wire Rope Hoists, Goods Lift, Jib Cranes and Cranes & Hoists Control Panel. Our precision machines are renowned for their low maintenance, high tolerance power, dimensional accuracy and robust finish.
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Span | 1-10 m, 20-30 m, 30-40 m, 10-20 m |
| Capacity | 20 ton |
| Load Capacity | 20 Ton |
| Span Length | 20 Meter |
| Lift Height | 12 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Lifting Height | 12 Meter |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Max Height | 20 Feet |
| Power Source | Electric |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Features | Variable Speed, Long Travel VFD, Cross Travel VFD |
John Daniel (CEO)
Super Crane Industries
Unit 2, J Block, EL-59, M.I.D.C
Pune - 411026, Maharashtra, India