We are a leading Manufacturer of overhead traveling crane, double girder eot goliath crane and electric overhead travelling eot crane from Pune, India.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Ton |
| Span | 20 m |
| Crane Type | Double Girder Overhead |
| Duty Class | Class II |
| Span Length | 10 Meter |
| Lifting Height | 6 Meter |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Power Source | Electric |
| Travel Speed | 10 m/min |
| Control Type | Pendant + Remote |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Installation Location | Indoor |
We are involved in offering best quality of Overhead Traveling Crane. This Overhead Traveling Crane is available in the market in wide range at most reasonable rates. The offered Overhead Traveling Crane is extensive used in the initial construction of paper machines and in many other suitable applications. These products are easy to use.
Features:
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 15 Ton |
| Lift Height | 10 m |
| Span | 30-40 m, 10-20 m, 20-30 m, 1-10 m |
| Crane Class | Class II (M2) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Box Girder |
| Power Source | Electric |
| Max Height | 20-40 feet, 0-20 feet |
| Hoist Travelling Speed | 5-10 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Ph 50 Hz |
| Travel Speed | 15 m/min |
| Hoisting Speed | 3 m/min |
| Control Type | Pendant + Remote |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton |
| Maximum Lifting Capacity | 30 Ton |
| Crane Type | Double Girder |
| Span | 15 m (49 ft) |
| Height of Lift | 9 m |
| Duty Class | Class II (M5) |
| Control Type | Pendant |
| Power Source | Electric |
| Hoisting Speed | 3.5 m/min |
| Long Travel (LT) Speed | 15 m/min |
| Power Supply System | Shrouded DSL Bar |
| Condition | New |
| Girder Type | Double |
| Main Girder Type | Box Type |
John Daniel (CEO)
Super Crane Industries
Unit 2, J Block, EL-59, M.I.D.C
Pune - 411026, Maharashtra, India